Spring 2016 Athena and Classic
Team Schedules - BU13 Classic III East
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://gs-spr16athenaandclassic.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=9859FCF4-80CB-4F56-8C99-7C746D7AEC42&tournamentguid=B94CCF56-7C9E-488C-B8AD-205D869805EC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket      


ALL A      




Winner of bracket based on total points after round robin play.
   Tie Breaker Cards
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  Points Ded Total
Points
Goal DiffGoals Against
Ylw

Red
Points Detail
 A1 : GSA 04 Premier- CL III E520552555555-049 18  8  2 0
 A12 : Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E055525555055-047 13  10  1 0
 A7 : ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E055005555555-045 13  9  2 0
 A8 : Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E205055525505-039 10  15  9 2
 A5 : DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E505055055500-035 8  16  4 0
 A11 : DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E055005020555-032 2  16  4 0
 A9 : DSC 03B Revolution White- CL III E255252002202-027 -1  23  7 0
 A4 : Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E555050050000-025 -1  23  1 0
 A6 : UFA 03 Red- CL III E052020052502-023 -2  16  2 0
 A2 : GSA Chilpo FC - CL III E000250050550-022 -1  23  3 0
 A13 : Concorde Fire Central Red- CL III E050055002000-017 -8  22  1 0
 A3 : Georgia Express FC 03 Black- CL III E200000205520-016 -10  21  1 1
 A10 : UFA 03 Gold- CL III E000002000000-02 -41  58  3 0

Bracket - Saturday, March 05, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843074  GSA  09:00 AM  Spen A1 vs A2GSA 04 Premier- CL III E 3 vs.GSA Chilpo FC - CL III E1
 843071  Wade Walker Park  11:00 AM  2 A5 vs A12DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 3 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E0
 843073  Allen Creek  03:00 PM  3 A4 vs A13Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 1 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E0
 843072  Scott Hudgens Park  03:00 PM  5 A8 vs A9Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 3 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E3

Bracket - Sunday, March 06, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843123  Augusta Soccer Park  01:00 PM  1 A12 vs A8Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 2 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E0

Bracket - Saturday, March 12, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843076  Concorde Ridgeview  09:00 AM  1 A13 vs A6Concorde Fire Central Red- CL III E 2 vs.UFA 03 Red- CL III E0
 843077  GSA  10:30 AM  Spen A2 vs A4GSA Chilpo FC - CL III E 1 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E3
 843080  Scott Hudgens Park  01:00 PM  6 A8 vs A11Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 5 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E1
 843079  Rabbit Hill Park  01:00 PM  3 A9 vs A10DSC 03B Revolution White- CL III E 3 vs.UFA 03 Gold- CL III E0
 843078  Augusta Soccer Park  04:00 PM  1 A12 vs A7Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 3 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E1
 843081  Shakerag Elementary  04:30 PM  1 A3 vs A1Georgia Express FC 03 Black- CL III E 1 vs.GSA 04 Premier- CL III E1

Bracket - Sunday, March 13, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843104  Wade Walker Park  01:00 PM  10 A11 vs A3DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E 2 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E1
 843102  Augusta Soccer Park  01:00 PM  1 A12 vs A2Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 2 vs.GSA Chilpo FC - CL III E1
 843105  Wade Walker Park  01:00 PM  2 A5 vs A9DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 1 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E2
 843098  Scott Hudgens Park  03:00 PM  1 A8 vs A4Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 1 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E4
 843099  Fowler Park  05:00 PM  10 A6 vs A1UFA 03 Red- CL III E 2 vs.GSA 04 Premier- CL III E1
 843075  Holland Sports Complex  05:30 PM  3 A7 vs A10ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 3 vs.UFA 03 Gold- CL III E0

Bracket - Saturday, March 19, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843087  Scott Hudgens Park  10:30 AM  1 A8 vs A13Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 2 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E0
 843083  Allen Creek  12:00 PM  1 A4 vs A1Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 0 vs.GSA 04 Premier- CL III E1
 843084  Fowler Park  01:00 PM  9 A10 vs A11UFA 03 Gold- CL III E 1 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E8
 843086  Wade Walker Park  01:00 PM  10 A5 vs A3DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 5 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E1
 843085  Rabbit Hill Park  01:00 PM  3 A9 vs A12DSC 03B Revolution White- CL III E 2 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E2
 843082  GSA  04:00 PM  Mill A2 vs A6GSA Chilpo FC - CL III E 0 vs.UFA 03 Red- CL III E0

Bracket - Sunday, March 20, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843143  Augusta Soccer Park  01:00 PM  6 A12 vs A3Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 1 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E0
 843142  Concorde Ridgeview  04:45 PM  1 A13 vs A2Concorde Fire Central Red- CL III E 1 vs.GSA Chilpo FC - CL III E4
 843100  Fowler Park  05:00 PM  9 A6 vs A8UFA 03 Red- CL III E 0 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E1

Bracket - Thursday, March 24, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843101  TBD C   --    --  A4 vs A10Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 5 vs.UFA 03 Gold- CL III E0

Bracket - Saturday, March 26, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843091  GSA  11:30 AM  Spen A2 vs A8GSA Chilpo FC - CL III E 2 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E3
 843090  Wade Walker Park  01:00 PM  10 A11 vs A12DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E 1 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E2
 843088  Wade Walker Park  01:00 PM  2 A5 vs A1DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 0 vs.GSA 04 Premier- CL III E1
 843092  Concorde Ashford Dunwoody  03:15 PM  1 A13 vs A10Concorde Fire Central Red- CL III E 8 vs.UFA 03 Gold- CL III E1
 843093  Peachtree Ridge Park  05:00 PM  7 A3 vs A7Georgia Express FC 03 Black- CL III E 0 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E2

Bracket - Saturday, April 16, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843108  GSA  09:00 AM  Schr A1 vs A8GSA 04 Premier- CL III E 1 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E1
 843106  Wade Walker Park  11:00 AM  2 A5 vs A11DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 1 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E0
 843107  Holland Sports Complex  11:00 AM  3 A7 vs A9ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 0 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E1
 843110  Augusta Soccer Park  12:00 PM  1 A12 vs A4Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 3 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E0
 843111  Peachtree Ridge Park  12:00 PM  1 A3 vs A13Georgia Express FC 03 Black- CL III E 0 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E2
 843109  Fowler Park  01:00 PM  10 A10 vs A6UFA 03 Gold- CL III E 0 vs.UFA 03 Red- CL III E0

Bracket - Sunday, April 17, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843103  Holland Sports Complex  01:00 PM  4 A7 vs A1ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 0 vs.GSA 04 Premier- CL III E2
 843147  Allen Creek  01:15 PM  1 A4 vs A11Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 0 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E1
 843116  Central Park  03:00 PM  3 A6 vs A12UFA 03 Red- CL III E 0 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E3
 843097  Rabbit Hill Park  03:00 PM  2 A9 vs A3DSC 03B Revolution White- CL III E 0 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E0
 843120  Wade Walker Park  04:00 PM  10 A5 vs A2DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 2 vs.GSA Chilpo FC - CL III E1

Bracket - Saturday, April 23, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843114  GSA  09:00 AM  Spen A2 vs A3GSA Chilpo FC - CL III E 5 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E1
 843117  Wade Walker Park  11:00 AM  2 A11 vs A7DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E 1 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E2
 843115  Rabbit Hill Park  01:00 PM  3 A9 vs A1DSC 03B Revolution White- CL III E 1 vs.GSA 04 Premier- CL III E3
 843113  Fowler Park  07:00 PM  10 A10 vs A8UFA 03 Gold- CL III E 0 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E3

Bracket - Sunday, April 24, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843140  Fowler Park  09:00 AM  10 A10 vs A3UFA 03 Gold- CL III E 0 vs.Georgia Express FC 03 Black- CL III E4
 843138  Fowler Park  11:00 AM  10 A6 vs A7UFA 03 Red- CL III E 0 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E1
 843137  Scott Hudgens Park  01:30 PM  5 A8 vs A5Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 4 vs.DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E0
 843139  Rabbit Hill Park  03:00 PM  2 A9 vs A4DSC 03B Revolution White- CL III E 2 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E5

Bracket - Wednesday, April 27, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843089  TBD C   --    --  A4 vs A6Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 1 vs.UFA 03 Red- CL III E4

Bracket - Saturday, April 30, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843121  Wade Walker Park  09:00 AM  2 A11 vs A9DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E 2 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E2
 843122  GSA  10:30 AM  Spen A1 vs A10GSA 04 Premier- CL III E 5 vs.UFA 03 Gold- CL III E1
 843112  TBD C   --    --  A5 vs A13DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E 2 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E0
 843119  Concorde Ashford Dunwoody  04:30 PM  1 A13 vs A7Concorde Fire Central Red- CL III E 0 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E2
 843118  Shakerag Elementary  04:30 PM  1 A3 vs A4Georgia Express FC 03 Black- CL III E 1 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E0

Bracket - Sunday, May 01, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843144  Scott Hudgens Park  01:30 PM  5 A8 vs A7Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E 1 vs.ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E2

Bracket - Saturday, May 07, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843127  Allen Creek  09:00 AM  1 A4 vs A5Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E 3 vs.DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E5
 843124  Peachtree Ridge Park  12:45 PM  1 A3 vs A6Georgia Express FC 03 Black- CL III E 2 vs.UFA 03 Red- CL III E2
 843128  GSA  01:30 PM  Grif A1 vs A11GSA 04 Premier- CL III E 2 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E1
 843125  Concorde Ashford Dunwoody  03:00 PM  1 A13 vs A9Concorde Fire Central Red- CL III E 2 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E2
 843129  Holland Sports Complex  05:00 PM  4 A7 vs A2ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 4 vs.GSA Chilpo FC - CL III E0

Bracket - Sunday, May 08, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843134  Wade Walker Park  11:00 AM  2 A11 vs A13DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E 1 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E0
 843131  GSA  01:00 PM  Schr A1 vs A12GSA 04 Premier- CL III E 2 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E0
 843132  GSA  02:30 PM  Schr A2 vs A9GSA Chilpo FC - CL III E 2 vs.DSC 03B Revolution White- CL III E1
 843133  Holland Sports Complex  03:00 PM  4 A7 vs A4ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 4 vs.Lanier Sharks 02/03 Navy- CL III E1
 843145  Fowler Park  05:00 PM  9 A10 vs A5UFA 03 Gold- CL III E 0 vs.DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E9
 843135  Shakerag Elementary  05:00 PM  1 A3 vs A8Georgia Express FC 03 Black- CL III E 0 vs.Atlanta Fire - 02/03 Gold- CL III E1

Bracket - Saturday, May 14, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843096  Fowler Park  03:00 PM  9 A10 vs A2UFA 03 Gold- CL III E 1 vs.GSA Chilpo FC - CL III E5
 843095  Concorde Ridgeview  03:45 PM  1 A13 vs A12Concorde Fire Central Red- CL III E 0 vs.Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E1
 843130  Fowler Park  05:00 PM  10 A6 vs A5UFA 03 Red- CL III E 3 vs.DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E1

Bracket - Sunday, May 15, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843126  Augusta Soccer Park  01:00 PM  6 A12 vs A10Augusta Arsenal 03 Gold- CL III E 5 vs.UFA 03 Gold- CL III E0
 843070  Fowler Park  01:00 PM  10 A6 vs A11UFA 03 Red- CL III E 0 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E1
 843094  Holland Sports Complex  03:00 PM  3 A7 vs A5ATHENS UNITED - 03 GOLD- CL III E 1 vs.DDYSC 03 Wolves Elite- CL III E0

Bracket - Friday, May 20, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843146  Rabbit Hill Park  08:00 PM  Turf A9 vs A6DSC 03B Revolution White- CL III E 3 vs.UFA 03 Red- CL III E3

Bracket - Saturday, May 21, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843136  GSA  11:30 AM  Spen A2 vs A11GSA Chilpo FC - CL III E 0 vs.DDYSC 04 Wolves Elite- CL III E2

Bracket - Sunday, May 22, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 843141  GSA  03:00 PM  Schr A1 vs A13GSA 04 Premier- CL III E 6 vs.Concorde Fire Central Red- CL III E0






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.